Këshilla

Maskë natyrale me kivi dhe jogurti për hidratim të lëkurës

Maskë natyrale me kivi dhe jogurti për hidratim të lëkurës
Gjatë verës edhe lëkura thahet mjaft dhe i nënshtrohet krijimit të rrudhave të imëta, për shkak të ndikimit të rrezeve të diellit. Për këtë arsye, është me rëndësi që të kujdeseni për lëkurën në mënyrë të duhur. Mund të gjeni shumë kremra, maska dhe losione, por pse të shpenzoni para kur mund të bëni diçka krejtësisht natyrale, pa konservues dhe substanca të tjera kimike që kanë ndikim të keq në lëkurë, transmeton... 

Uji i patateve, ideal për çdo femër!

Uji i patateve, ideal për çdo femër!
Uji ku janë zier patatet ju ndihmon në kthimin e procesit të flokëve të thinjura, duke ua rikthyer ngjyrën natyrore Flokët e thinjura janë shenja e parë e plakjes. Pleqëria është diçka nga e cila kemi frikë të gjithë, por që nuk kemi si t’i ikim. Kur femrat fillojnë të vërejnë qimet e bardha të flokëve, ato rëndom fillojnë që t’i ngjyrosin flokët, me ç’rast i ekspozojnë ato ndaj ngjyrave dhe substancave... 

Si të kujdeseni për flokët gjatë verës

Si të kujdeseni për flokët gjatë verës
Vera mund të jetë e ashpër me flokët. Gjatë kësaj stine mund të shfaqen probleme si: djegiet nga dielli, irritimet,infeksione të ndryshme, pickime insektesh etj. Jo vetëm lëkura por dhe flokët dëmtohen nga i nxehti përvëlues, ndaj nuk duhet të harroni të kujdeseni dhe për to. Gërshëra është mikeshë e flokëve. Pritini flokët çdo dy muaj Përdorni balsam çdo herë që lani kokën. Nëse i lani flokët çdo ditë mos përdorni... 

Vaji i karotës, ilaç natyror për lëkurën tuaj

Vaji i karotës, ilaç natyror për lëkurën tuaj
Sezoni i verës është koha kur të gjithë përpiqen që të mbrohen sa më shumë sa i përket irritimeve të ndryshme të lëkurës apo rrezeve të dëmshme të diellit. Karota është një ilaç natyror kundër acarimit të epidermave, pezmatimit të lëkurës apo skuqjes. Përdorimi i vajit të karotës është zgjidhja efikase, si për të marrë ngjyrë ashtu edhe për të ushqyer lëkurën tuaj përmes masazhimit të saj. I pasur me vitaminë... 

Ja disa gjërat që duhet t’i dini për celulitin

Ja disa gjërat që duhet t’i dini për celulitin
Prania e celulitit bëhet shumë stresuese kur bëhet fjalë për të ekspozuar trupin në stinën e verës. Por, fatmirësisht ekzistojnë kurat për këtë! Në vazhdim do t’i paraqesim disa gjëra për celulitin, të cilat ndoshta nuk i dinë shumica. – Celuliti nuk është shëndet i tepërt: Celuliti është gropëz dhe gungë, të cilat krijohen kur yndyra akumulohet në disa “xhepa” nën lëkurë. – Te femrat: Celuliti është... 

Flokë të gjata e të shëndetshme vetëm me këtë produkt

Flokë të gjata e të shëndetshme vetëm me këtë produkt
Flokët e gjata dhe shëndetshme janë ëndërr për çdo femër. Jo vetëm që ato e zbukurojnë një grua dhe e bëjnë më joshëse, por gjithashtu e përmirësojnë edhe shëndetin e përgjithshëm të trupit. Rënia e flokëve dhe flokët e pashëndetshëm janë dy nga problemet më të zakonshme që njerëzit i hasin, transmeton Telegrafi. Sidoqoftë, këto probleme shumë lehtë mund të zhduken vetëm me ndihmën e gjetheve të pemës Murraya... 

Eliminoni shenjat nga trupi me këtë maske të thjesht

Eliminoni shenjat nga trupi me këtë maske të thjesht
Shumica e shenjave në lëkurë shkaktohen si rezultat i operimeve, plagëve apo djegieve. Shumë nga këto shenja janë dëm i përhershëm i lëkurës dhe çdo person ka nivel të ndryshëm nga tjetri kur është fjala për tolerimin e këtyre, transmeton Telegrafi. Ditëve të sotme ka me qindra trajtime për këtë dukuri, duke filluar nga ilaçet natyrale e deri tek ndërhyrjet kozmetike. Por, edhe përse shumica e njerëzve vendosin t’i nënshtrohen... 

Bëhu me flokë me këtë mask

Bëhu me flokë me këtë mask
Ka shumë produkte për kujdesin dhe rritjen e flokëve, por ata janë shumë të shtrenjta dhe nuk japin efekte shumë pozitive. Nisur nga kjo arsye, janë të shumtë edhe produktet natyrore që ideohen, testohen dhe provojnë efekt të zbuluar nga njerëz të rëndomë, ose të lëmisë. Një produkt i tillë ka bërë “zhurmë” të madhe këto ditë. Është një recetë e re për rritjen e flokëve. Në një periudhë të shkurtër kohe,... 

Vaji për nxirje më të shpejtë

Vaji për nxirje më të shpejtë
Nëse gjatë kohës që do ta kaloni në det dëshironi që ta nxirrni maksimumin dhe të nxiheni si asnjëherë deri tani, nuk keni nevojë të shpenzoni para për losione për nxirje të shpejtë. Shumë femra edhe sot refuzojnë që të blejnë kremra për rrezitje dhe përdorin preparate tradicionale, ndërsa recetën për një të tillë jua sjellim sot. Ky vaj bëhet shumë thjesht, madje me ndihmën e vetëm tre përbërësve: vajit të ullirit,... 

Si të parandalojmë rënien e flokëve

Si të parandalojmë rënien e flokëve
Për të parandaluar rënien e flokëve, ajo që duhet të përdorni produktet natyrale. Ja disa këshilla të cilat ju ndihmojnë të reduktoni rënien e flokëve. Trajtimi me vaj të nxehtë Për këtë trajtim përdorni vajin e ullirit apo kokosit. Ngroheni në zjarr, por jo të jetë nxehur më shumë sesa duhet. Masazhoni më pas skalpin e kokës suaj. Mbajini flokët e vajosur për rreth 1 orë dhe më pas lajini ato. Trajtimi me lëngje natyrore Shpëlajini...