Këshilla

Çaji i kanellës ngadalëson plakjen e lëkurës

Çaji i kanellës ngadalëson plakjen e lëkurës
Kjo do të jetë receta më e dashur për të gjithë ata që duan të mbeten të rinj e të bukur përgjithmonë. E dini kush mund ta bëjë këtë mrekulli? Çaji i kanellës. Në një gotë me ujë të valuar hidhni 3 lugë kanellë pluhur dhe lëreni deri sa çaji të bëhet I vakët. Në këtë moment, shtoni 2 lugë mjaltë të papërpunuar dhe pijeni çajin në mëngjes dhe pasdite. Nëse e konsumoni rregullisht do të arrini rezultate mjaft... 

Pilingët me orizi, sheqeri dhe kafe

Pilingët me orizi, sheqeri dhe kafe
Orizi është më i miri për lëkurë të ndjeshme, të tharës i përshtatet pilingu nga sheqeri sepse mban lagështinë, kafeja e redukton celulitin, ndërsa qulli i tërshërës ndihmon lëkurën problematike me akne. Te zgjedhja e pilingut duhet pasur kujdes që tekstura e tij t’i përshtatet llojit të caktuar të lëkurës. Grimcat tepër të mëdha mund të shkaktojnë skuqje dhe ta ngacmojnë lëkurën, ndërsa ato tepër të vogla nuk... 

Të mirat e vajit të kokosit!

Të mirat e vajit të kokosit!
Vaji i kokosit përdoret nga shumë të famshëm, duke përfshirë Gwyneth Paltrow dhe Blake Lively. Vaji i kokosit mund të blihet në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm. Zgjedhja e duhur është vaji i kokosit që është prodhuar me presion të ftohtë. Ja se për çfarë mund ta përdorni këtë produkt natyral. – Heqja e grimit: Në një sfungjer kozmetik hidhni pak vaj kokos dhe me të largoni grimin. Rezultatet janë të habitshme!... 

Çfarë përfitoni nga tretmani me akull

Çfarë përfitoni nga tretmani me akull
Dëshironi të dini më shumë për këtë tretman dhe mënyrën se si zbukuron lëkurën tuaj? Lexoni më poshtë për të kuptuar se si duhet ta bëni këtë ritual për të marrë rezultatet më pozitive. Lëkura me shkëlqim Kur aplikohet në lëkurë, akulli ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut në atë pjesë gjë që i jep lëkurës një lloj shkëlqimi natyral. Për t’i dhënë lëkurës një shkëlqim edhe më të madh mund të... 

Pasta e dhëmbëve largon njollat nga fytyra

Pasta e dhëmbëve largon njollat nga fytyra
Studiuesit kanë vënë re se pasta e dhëmbëve nuk na shërben vetëm për higjienën e gojës, por ajo i largon gjithashtu edhe aromat e pakëndshme në duar dhe jo vetëm kaq, pasi largon edhe njollat në fytyrë. Ajo mund të largojë njollat e vështira edhe nga rrobat dhe jo vetëm kaq. Duket si një maskë e çuditshme, por pasta largon edhe puçrrat në fytyrë. Mjafton të vendosni pak pastë në fytyrë, para se të shkoni në shtrat për... 

Ja zgjidhja për qimet nën lëkurë

Ja zgjidhja për qimet nën lëkurë
Rritja e qimeve nën lëkurë është një problem i lidhur direkt me heqjen e qimeve të padëshiruara dhe mund të ndikojë në të dyja gjinitë, si tek burrat ashtu dhe tek gratë. Kjo gjendje çon në një proçes inflamator dhe në rastin më të keq, mund të çojë në shfaqjen e cistiteve të pakëndshme. Tek burrat, për shembull, mund të fokusohet në fytyrë, ndërsa tek gratë, kryesisht, tek këmbët dhe zonat delikate. CILËT JANË... 

Scrub për celulit

Scrub për celulit
Nevojitet : -1/2 filnxhan me kafe (llumi i kafes qe mbetet ne fund ) – 1 luge gjelle me sheqer -1 luge gjelle vaj ulliri ose bajmesh Pergatitja : Ne nje tas hidhni kafen me pas shtoni sheqerin dhe vajin perzieni mire derisa te formohet ne forme skrubi. Aplikimi: Ne fillim duhet te vendosni nje peshqir me uje te nxehte ne pjeset ku ju do te aplikoni skrabin (kjo menyre perdoret per te hapur poret dhe ben qe skrabi te depertoj me ne thellesi),lereni... 

Mask me avogado,mjalte ,vaj kokosi

Mask me avogado,mjalte ,vaj kokosi
Perberesit: -avogadro, -mjalte -vaj kokosi Pergatitja: Merrni te gjith sasine e avogadros dhe perzjejeni me 2-3 luge kokos shtoni te njejten sasi me mjalte (sasia e perberesve varet nga gjatesia e flokut qe ju keni ) Perzjejeni perberjen deri ne homogjenizimin e plote te tij me pas perhapeni ne te gjithe gjatesine e flokeve tuaj .. Lereni kete maske per 60 min dhe shplajeni me pas me uje te vaket Floke te bute ,pa te djegura dhe mbi te gjitha shume... 

Recete fantastike

Recete fantastike
Koha kalon shpejt dhe shenjat e para të lodhjes dhe plakjes kanë filluar të shfaqen në lëkurën tuaj.Tani ju mund të bëni vetë maskën tuaj vetëm nga përbërës natyral. Jo vetëm që përbërësit janë me çmime tejet të volitshme, por kjo maskë është e mrekullueshëm dhe rezultatet do të shfaqen qe me përdorimin e parë. Perberesit: -1 luge gjelle kos i trashe ose salce kosi -5 luge gjelle leng karrote te fresket -1 luge gjelle... 

Ja vajrat që e forcojnë sistemin imunitar

Ja vajrat që e forcojnë sistemin imunitar
Moti i ftohtë na bën më të ndjeshëm ndaj viruseve. Për ta ndihmuar trupin që të mbrohet, mund t’i përdorni këto vajra eterike çdo ditë. Viruset që shkaktojnë grip dhe ftohje bëhen më aktive kur është ftohtë dhe kur ajri është i thatë. Lagështia e zvogëluar do ta thajë mukozën e hundës, që është arsyeja se pse ajo do t’i eliminojë në mënyrë më pak efektive mikroorganizmat nga ajri. Në qoftë se do t’i përdorni...