Këshilla

Recete fantastike

Recete fantastike
Koha kalon shpejt dhe shenjat e para të lodhjes dhe plakjes kanë filluar të shfaqen në lëkurën tuaj.Tani ju mund të bëni vetë maskën tuaj vetëm nga përbërës natyral. Jo vetëm që përbërësit janë me çmime tejet të volitshme, por kjo maskë është e mrekullueshëm dhe rezultatet do të shfaqen qe me përdorimin e parë. Perberesit: -1 luge gjelle kos i trashe ose salce kosi -5 luge gjelle leng karrote te fresket -1 luge gjelle... 

Ja vajrat që e forcojnë sistemin imunitar

Ja vajrat që e forcojnë sistemin imunitar
Moti i ftohtë na bën më të ndjeshëm ndaj viruseve. Për ta ndihmuar trupin që të mbrohet, mund t’i përdorni këto vajra eterike çdo ditë. Viruset që shkaktojnë grip dhe ftohje bëhen më aktive kur është ftohtë dhe kur ajri është i thatë. Lagështia e zvogëluar do ta thajë mukozën e hundës, që është arsyeja se pse ajo do t’i eliminojë në mënyrë më pak efektive mikroorganizmat nga ajri. Në qoftë se do t’i përdorni... 

Maskë me oriz

Maskë me oriz
Kush nuk dëshiron që të fshijë vitet nga fytyra dhe të duket për më shumë vite më i ri se mosha që është?Ndoshta, japonezët e kanë gjetur lëngun ose recetën mrekullibërëse për këtë. Kjo recetë japoneze jo vetëm që do të bëjë që ju të duken më të rinj,por ajo gjithashtu do të ngadalësojë plakjen e parakohshme. Është e bazuar në oriz që është recetë e bollshme në të gjithë klasën e vitaminave B, të cilat... 

Çfarë ndodh me buzët pasi t’ju dalë mbushja artificiale?

Çfarë ndodh me buzët pasi t’ju dalë mbushja artificiale?
Pyetja: a kthehen buzët në madhësinë dhe formën e tyre origjinale pasi t’ju dalë mbushja artificial, apo a ka rrezik për humbje të volumit? Përgjigja: pra, keni praktikuar injektimin e buzëve për vite me rradhë dhe tani jeni të gatshëm për një pamje pak më natyrale. Çfarëdo qoftë arsyeja e fryerjes së buzëve, ju duhet ti konsideroni pasojat se çka mund të ndodh pasi t’ju hiqet fryerja apo mbushja artificial. “Nëse mbushja... 

Disa hapa kundër celulitit

Disa hapa kundër celulitit
Ajo që më së shumti i brengos femarat është celuliti, apo lëvorja e portokallit, por në vijim ju paraqesim disa këshilla. Lëvizjet e ngadalta Shumica e femrave celulitin e vërejnë në hapësirat e trupit si në kofshë, ije dhe në bel. Kjo është normale, por nëse ju shqetëson, mund të merrni disa hapa, të ngadaltë dhe të lehtë në mënyrë që të jetë më i dukshëm apo më i theksuar, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Ushtroni... 

Djersitja natën nuk është normale

Djersitja natën nuk është normale
Djersitja gjatë natës është nëse normale nëse jeni i rrethuar në një ambient të ngrohtë apo nëse jeni të veshur shumë trashë. Sidoqoftë, nëse shtrati juaj nuk është i nxehtë dhe ju sërish zgjoheni me rrobat të bëra qull nga djersitja, kjo mund të lidhet me kushte mjekësore. Nëse jeni kurioz të dini se pse djersiteni gjatë natës, ja arsyet pse ndodh kjo: Temperaturë e lartë trupore:kjo është një nga shkaku kryesor... 

Kremi shtëpiak për hekurosje të rrudhave

Kremi shtëpiak për hekurosje të rrudhave
Këtë krem e kanë përdorur shumë gjenerata të femrave, kështu që efikasiteti i saj nuk është aspak i dyshimtë. Këtë krem mund ta bëni vetë në shtëpi, duke përdorur përbërës natyralë Pas përdorimit të këtij kremi, lëkura bëhet e butë dhe e lëmuar. Poret tkurren, lëkura pastrohet, bëhet e hidratuar, e shtrënguar dhe e shëndetshme. Kremi i ngushton kapilarët dhe redukton skuqjen, redukton mundësinë e paraqitjes së... 

Ja zgjidhja për flokë të yndyrshëm

Ja zgjidhja për flokë të yndyrshëm
Problemin me flokë të yndyrshëm mund ta zgjidhni fare lehtë dhe atë duke shtuar një ose dy lugë uthull të mollës në shamponin që e përdorni. Stilistët e flokëve shtojnë se flokët e yndyrshëm nuk është mirë t’i pastroni për çdo ditë, sepse kjo vetëm sa e shton yndyrshmërinë e saj.  Read More →

Vaji i limonit kundër celulitit

Vaji i limonit kundër celulitit
Për të forcuar thonjtë, për të hequr celulitin, vaji i limonit do të ishte ideal edhe si një maskë për flokët. Ai është një ilaç natyral, ndërsa efektet e tij janë të mrekullueshme. Për të bërë gati vajin e limonit, na duhen pesë kokra limon.Pasi ti hiqni lëkurën, lërini për dy ditë që të thahen. Pasi të thahen, vendosini në një kavanoz dhe mbusheni gjysmën me vaj ulliri dhe gjysmën me vaj bajamesh të embla. Më... 

Ja faktorët që dëmtojnë lëkurën

Ja faktorët që dëmtojnë lëkurën
Lëkura jonë është gjithmonë e rrezikuar nga agjentët e dëmshëm atmosferikë, temperaturat e ulëta apo ato të larta, edhe nën veprimin e rrezeve ultraviolet, smogu, cigarja apo dhe ndotës të tjerë të gjendur në ambientet që na rrethojnë. Ekspertët e bukurisë dhe të dermatologjisë shpjegojnë mënyrat se si mund të veprojmë për t’u mbrojtur prej tyre, në mënyrë që ta ruajmë sa më të pastër e të bukur lëkurën tonë....