Këshilla

Maskë e thjeshtë me kakao për flokë të mëndafshtë

Maskë e thjeshtë me kakao për flokë të mëndafshtë
Flokët kanë gjithmonë nevojë për trajtime për të qenë të shëndetshëm. Madje, çdo tip floku dhe çdo lloj gjatësie, të paktën një herë në javë duhet të trajtohet me maska ushqyese natyrale, të cilat gjithmonë janë të rekomandueshme për t’i pasur flokët me shkëlqim. Maska e mëposhtme me kakao është mjaft e dobishme, sepse kakao është një produkt që përmban shumë përbërës që jo vetëm e ushqejnë, por edhe i... 

Sa janë të dëmshme ngjyra e flokëve?

Sa janë të dëmshme ngjyra e flokëve?
Një e treta e femrave mbi moshën 18 vjeç, dhe shumica e meshkujve, veçanërisht mbi të 40-at, përdorin rregullisht ngjyrën e flokëve dhe është pjesë përbërëse e shumë femrave që nga u shfaq, për më shumë se 30 vite. Por, fakti është se nuk dime mjaft rreth produktit i cili përmban një numër të kimikateve potencialisht të rrezikshme se çdo product tjetër kozmetik. Sa është ngjyra e flokëve me të vërtetë e dëmshme? Ngjyrat... 

Me copëza akulli kundër puçrrave

Me copëza akulli kundër puçrrave
Për të eliminuar puçrrat, mjafton të aplikoni akull në zonat e prekura.Gati çdokush, në një fazë të caktuar të jetës pavarësisht moshës apo llojit të lëkurës, preket nga aknet. Më fatkeqët përballen me pushtime të vërteta, ndërsa të tjerë vetëm me ndonjë puçërr aty-këtu. Ndërkohë që kozmetika dhe farmaceutika na ka ardhur në ndihmë me anë të produkteve të ndryshme për luftimin e akneve, ekziston një zgjidhje... 

Maska për të mbyllur poret e lëkurës

Maska për të mbyllur poret e lëkurës
Poret e lëkurës janë një shqetësim për shumë persona prandaj është e rëndësihme që ju të kujdeseni për shëndetin e lëkurës suaj përmes maskave të ndryshme natyrale. Për të përgatitur një maskë të mirë për lëkurën është e rëndësishme që të keni, 1 të bardhë veze, 1/2 lugë me lëng limoni, 1/4 domate. Për të përgatitur këtë maskë në fillim pastrojmë domaten nga farat dhe e grijmë në rende. Rrahim të bardhën... 

Këshilla për flokë të hollë

Këshilla për flokë të hollë
Flokët e hollë dhe të rrallë janë një problem që kanë shumë vajza. Maskat e ndryshme duket se nuk kanë dhënë efektin e duhur. Janë të shumta këshillat të cilat na vijnë në ndihmë për të bërë një stilim siç duhet për flokët e rrallë dhe të hollë. Nëse ju keni flokë të hollë atëherë është e rëndësishme që të përdorni produktet e duhura që ju ndihmojnë për të eleminuar këtë problem. Përdor një sistem... 

Si t’i drejtosh flokët pa përdorur piastër

Si t’i drejtosh flokët pa përdorur piastër
Në stinën e ftohtë flokët e humbasin formën e tyre dhe shpeshherë shpupurisen nga lagëshira dhe temperaturat e ulëta. Nëse i do flokët e drejtë, pa i shkatërruar, djegur apo dëmtuar, ja disa mënyra praktike. Një herë në javë dhe do ta shikosh sa shpejt dhe sa të shëndetshëm do t’i kesh flokët pas këtij trajtimi. Vaj i ngrohtë (jo i nxehtë). Vaj kokosi dhe vaj ulliri, të përzier bashkë. Aplikoje përzierjen në flokë... 

Maska për heqjen e pikave të zeza

Maska për heqjen e pikave të zeza
A e dini se ka një maskë efektive teresisht natyrale për heqjen e pikave te zeza. Ne të gjithë kemi pika te zeza dhe jam i sigurt që të i gjithë urrejnë ato. E gjitha cka ju duhet jane dy përbërës. Provoni këtë maskë efektive për heqjen e pikave te zeza. Lëngu i limonit dhe e bardha e vezes janë përbërësit më të fuqishme natyrore që kjo maskë te kete efekt për heqjen e ketyre pikave . Ne ju rekomandojmë që të përdorni... 

Disa mënyra të thjeshta shtëpiake për të luftuar rrudhat e ballit

Disa mënyra të thjeshta shtëpiake për të luftuar rrudhat e ballit
Vijat në ballë nuk janë më shenja të moshës. Ngarkesat e përditshme dhe lodhja mund t’i krijojnë vijat e padëshiruara, jashtë çdo kontrolli. Mund të jenë thjesht shenja të detyrave dhe shtimit të përgjegjësive. Nuk është shumë e këndshme të dallosh shenjat e plakjes nëse nuk je e përgatitur. Shumë prej jush mund të kenë kërkuar për disa zgjidhje natyrale kundër këtyre vijave në fytyrë. Dhe ato ekzistojnë. Le të... 

Pse disa flokë nuk i mbajnë gjatë kaçurrelat

Pse disa flokë nuk i mbajnë gjatë kaçurrelat
Ju duket e njohur kjo? Ju harxhoni 20 minuta duke i bërë kaçurrela flokët tuaja dhe ato lëshohen mënjëherë para se të arrini në zyrë. Në fakt, ky nuk është faji juaj. Flokët kaçurrela kanë të bëjnë me gjenetikën, dhe mënyra si flokët tuaj kanë formën nuk ka të bëjë fare me ju. Një pjesë është gjenetike, një pjesë teknike… Para se të marrim këshilla nga stilisti, pak shkencë: forma e rrënjës së folikulit tuaj... 

Ja një maskë kundër rënies së flokëve

Ja një maskë kundër rënies së flokëve
Rënia e flokëve është një problem, i cili mund të eleminohet me shumë produkte të ndryshme që mund të jenë të gatshme ose ju mund ti bëni vetë. Një recetë e cila ju vjen në ndihmë për këtë është përzierja që mund të krijohet nga përbërësit si; vaji i ricinit, mjalti dhe disa vitamina shumë efikase në rigjenerimin e flokëve. Për ta përgatitur atë në fillim përzini të gjithë përbërësit e maskës në një tas...