Këshilla

Si të kujdesemi për lëkurën e bebit

Si të kujdesemi për lëkurën e bebit
Foshnjat kanë nevojë për dy-tri banjo me ujë mesatarisht të ngrohtë, hapi i parë është rregullimi i temperaturës së ujit e pastaj e mbushim vaskën me uje, jo më shumë se 5 deri në 9 cm. Që të parandalojmë ftohjen e foshnjes derisa e pastrojmë, e lagim me ujë herë pas here në supe. Sfungjerin për pastrim e zhysim në ujë dhe butësisht e fërkojmë kokën e foshnjes me shampon për fëmijë. Për pastrimin e fytyrës e lagim... 

Ja disa propozime për shatirim

Ja disa propozime për shatirim
Kemi kërkuar këshillë nga Johhn Ramirez, i cili është bindshëm frizeri më i mirë në botë, kur është fjala për shatirim flokësh!Si do të mund të përshkruanim më së lehti rezultatin përfundimtar? Definicioni më i përafërt është varianti subtil ombre dhe hijesimet të cilat rezultojnë apo në ato të shndritshme, nuancat natyrale platini apo ngjyrë gështenje të shndritshme, mirëpo përfundimisht duken freskuese, natyrale... 

Maskë me banane,mjalt dhe kos

Maskë me banane,mjalt dhe kos
Përbërësit: 1 banane e pjekur mirë 2 lugë kos 2 lugë mjalt 1 lugë vaj ulliri Përgatitja: Grini në mikser bananen dhe shtoini kosin, mjaltin dhe vajin e ullirit. Përzijeni mirë dhe vendoseni në fytyrë për 20 minuta. Shpëlajeni me ujë të vakët.  Read More →

Këshilla për një lëkurë më shkëlqim mahnitës

Këshilla për një lëkurë më shkëlqim mahnitës
Këshillat për dukje më të mirë të lëkurës do të ju ndihmojnë të keni shkëlqimin mahnitës dhe lekurën përfekte që ndonjëherë keni ëndërruar. Më pëlqen se si ndihem kur lëkura ime duket fantastke. Këshillat që po I ndaj me ju e që kanë të bëjnë me dukje më të mirë të lëkurës, personalisht I kam ndjekur dhe kam vërejtur ndryshime pas vetëm disa ditëve . 1.Pini ujë E pranoj që nuk kamë pirë ujë aq sa duhet.... 

Për vetulla të bukura ja një truk i përhershëm

Për vetulla të bukura ja një truk i përhershëm
Ky është një truk i përhershëm, një “make-up”, i cili ju mundëson që të keni vetulla të vijëzuara në mënyrë të përkryer. Ju duhet të aplikoni me ngjyrë të errët një hark mbi vetullën e harkuar dhe një ngjyrë me të qartë fiks poshtë harkut të vetullës, për të rritur vetullën dhe për “të zmadhuar” një sy të lodhur dhe të shuar.  Read More →

Ja një maska natyrale për pika të zeza dhe akne

Ja një maska natyrale për pika të zeza dhe akne
Shumicën e kohës, kur përdorni produkte kimike për të hequr qafe aknet apo pikat e zeza nga fytyra, mund të përfundoni duke shkaktuar me plagë pas trajtimit. Pra, gjëja më e mirë që ju duhet për të arritur rezultate në qoftë se ju keni probleme me fytyrën janë zgjidhjet natyrore. Nëse keni lëkurë problematike, njolla të lëna pas nga aknet, puçra dhe lëkurë plot rrudha, përdorimi i rregullt i kësaj maske do të bëjë mrekulli... 

Çfarë i ndodh nëse flini me kokë lagur?

Çfarë i ndodh nëse flini me kokë lagur?
Të flesh gjumë me kokë lagur, është një veprim që nuk këshillohet të bëhet, pasi ka një sërë problemesh për të cilat ju duhet të jeni në dijeni. Ja pse nuk duhet të flemë me kokë lagur. Ndihmojnë në përhapjen e baktereve/kërpudhave Jastëku është vendi ideal ku mund të rriten një gamë e gjerë mikrobesh, bakteresh, kërpudhash etj. Këto mikroorganizma ushqehen nga lëkura e vdekur e kokës dhe shumohen në kohë shumë... 

Maska ideale me kos dhe piper të zi për zbokth

Maska ideale me kos dhe piper të zi për zbokth
50% e popullsisë kanë disa probleme me zbokthin dhe vetëm 2% e popullsisë kanë problem të vazhdueshëm me të… Zbokthi është diçka që askush nuk dëshiron ta ketë, ndërsa parandalimi i tij varet nga metodat që zbatohen për trajtimin e tij. Ka shumë produkte që mund ti bleni në barnatore, por ekzistojnë edhe preparate natyrale që zgjidhin problemin kundër zbokthit. Po ju paraqesim maskën fantastike me kos dhe piper të zi, e... 

Ja si t’i eliminoni rrathët poshtë syve

Ja si t’i eliminoni rrathët poshtë syve
Rrathët e zinj janë një problem shqetësues dhe ndoshta jeni munduar shpesh herë të gjeni një mënyrë për t’i larguar ato dhe nuk keni arritur dot, por ekziston një recetë natyrale që do ju ndihmojë për këtë. Mjafton që ju të përzieni një gjysmë luge gjelle vaj ulliri me një gjysmë luge gjelle lëng limoni. Pijeni këtë lëng para se të hani mëngjes ose të pini kafe. Përzierja e vajit të ullirit dhe lëngut të limonit... 

Shkencëtarët: Nuk është e nevojshme të laheni çdo ditë

Shkencëtarët: Nuk është e nevojshme të laheni çdo ditë
Në lidhje me fenomenin se sa herë duhet të lahemi në javë, ekzistojnë këndvështrime të ndryshme. Në varësi të flokëve dhe llojit të lëkurës, disa mund t’ju këshillojnë që të bëni dush çdo ditë, pasi i bën mirë lëkurës, apo të kundërtën, nëse lëkura juaj është tepër e ndjeshme. Të bërit dush më shumë seç duhet, mund të shkaktojë efekte negative tek flokët, siç mund të jetë dëmtimi i majave, ndërsa...