Këshilla

Mask për lëkurë të thatë

Mask për lëkurë të thatë
Lëkura e thatë zakonisht ndodhë gjatë kohës së ftohtë.Ajri i ftohtë e largon të drejtën e lagështisë nga lëkura, megjithatë tek disa njerëz nuk ka rëndësi klima e ftohtë pavarësisht saj kanë lëkurën e thatë. Një dietë jo e shëndetshme, gjenetika, dhe plakja janë faktorë që kontribuojnë për një lëkurë të thatë, e për fat të keq kremrat për hidratim janë të shtrenjta, transmeton Klan Kosova. Andaj ju këshillojmë... 

Si të ndaloni skuqjen mes kofshëve tuaj

Si të ndaloni skuqjen mes kofshëve tuaj
Skuqja e lëkurës mes kofshëve, është gjëja më e keqe që mund të na ndodhë. Këtë e dimë. Por, ekzistojnë mënyra për ta shmangur atë. Ose, nëse veçmë e keni këtë problem dhe keni kaluar në pikën më të pakëndshme, trajtojeni atë në mënyrë që mos të bëheni edhe më keq. E tëra fillon me disa çështje kyçe… Problemi: Shumë fërkim Fërkim i tepërt për çfarëdo llo arsye – duke ecur, duke punuar, duke veshur... 

Hiqni qimet e padëshiruara, njëhere përgjithmonë !

Hiqni qimet e padëshiruara, njëhere përgjithmonë !
Më në fund ju mund t’i hiqni qimet e padëshiruara dhe monotone nga këmbët, duart, kofshët dhe pjesët tjera të trupit.Dhe e tërë kjo në mënyrë plotësisht natyrale dhe plotësisht falas dhe çka është më e rëndësishmja, përgjithmonë. Pra ekziston zgjidhja e përhershme për telashin më të madh të femrave, qimet.Me mënyrë natyrale, pa pagesë, mund t’i hiqni qafe të gjitha qimet.  Read More →

Disa mënyra natyrale për parandalim të rrudhave

Disa mënyra natyrale për parandalim të rrudhave
Nëse jeni duke kërkuar mënyra natyrale për t’i parandaluar rrudhat, atëherë ne i kemi gjetur ato. Besoni apo jo, kremrat e shtrenjtë, xhelet dhe serumet nuk janë opsionet më të mira. Në vend se t’i humbni paratë dhe kohën në këto produkte, provojini këto mënyra për parandalim të krijimit të rrudhave. 1. Konsumoni yndyra të shëndetshme! Yndyrat e shëndetshme janë gjërat më të mira që mund t’i konsumoni për çdo ditë... 

Maska natyrale për flokët e thinjura

Maska natyrale për flokët e thinjura
Edhe pse një problem gjenetik, thinjat në flokë mund të eliminohen me disa maska natyrale, të cilat kanë dhënë mjaft rezultat. Flokët e thinjur, siç dihet nuk kanë lidhje me moshën dhe vitet. Thinjat e para, shumë njerëzve u dalin qysh në 20-at e hershme dhe zgjidhja e menjëhershme është gjithmonë lyerja. Nëse kjo e fundit nuk ndodh në disa raste, ka ende mënyra si t’i zhdukësh thinjat, ose të paktën t’i bësh të mos... 

Vaji i ullirit e zbut lëkurën

Vaji i ullirit e zbut lëkurën
Me mijëra vite ulliri është simbol i jetës. Banorët e Mesdheut vajin e ullirit e kanë përdorur si për ngrënie, po ashtu edhe si ushqim për flokët e tyre. Në vijim ju paraqesim mënyra si ta përdorni vajin e ullirit si preparat për kujdes. Për duar të thara, të kuqe dhe të pëlcitura Ngrohni pak vaj ulliri në një enë. Përkujdesuni të jetë i vakët dhe ashtu, në atë mënyrë i vendosni duart dhe i mbani për 15 deri 20 minuta. Për... 

Ja lëngu që ua kthen flokëve ngjyrën

Ja lëngu që ua kthen flokëve ngjyrën
Flokët e thinjura mund të jenë shenjë e mungesës së faktorëve të ndryshëm ushqimorë, apo të paralajmërojë shfaqjen e ndonjë sëmundjeje. Ngjyra e flokëve është më shumë se çështje estetike. Ajo na tregon për disa mangësi në organizëm, apo edhe për ndonjë sëmundje. Shkencëtarët thonë se thinjat paraqiten si pasojë e prodhimit më të vogël të melaninës nga qelizat e rrënjëve të flokëve, por mjekësia tradicionale... 

Sauna lufton celulitin

Sauna lufton celulitin
Këshillohet që saunat të frekuentohen deri në tri herë në javë. Nëse i frekuentoni më shpesh efekti rrezikon të jetë i kundërt. Trajtimi i rregullt i saunës i kombinuar me një dietë të shëndetshme dhe ushtrime gjimnastikore të pranueshme do t’u ndihmojë të humbisni peshë dhe lufton celulitin. Një seancë në sauna është shumë më i efektshëm se një dush për pastrimin e lëkurës duke e bërë atë të butë dhe të shëndetshme. Nëpërmjet... 

Lekura e limonit mbron lëkurën nga kanceri

Lekura e limonit mbron lëkurën nga kanceri
Së fundmi është zbuluar një veti e lëvores së limonit, e cila ka aftësi të mbrojë lëkurën e njeriut nga kanceri. Studimi amerikan, i botuar në revistën “Nutrition and Cancer”, ka treguar se substanca limonen-d pengon zhvillimin e qelizave kanceroze në lëkurën e njeriut. Limonen-d gjendet pikërisht në lëvoren e limonit, portokallit dhe frutave të kësaj familje. Nëse grijmë pak lëvore limoni në grisë dhe e hedhim në çaj,... 

Receta për duar përfekte

Receta për duar përfekte
Nëse keni lëkurë të ashpër në duar, kjo recetë do të jetë kura perfekte. Duart tuaja do të bëhen të buta si mëndafshi. Në qoftë se keni lëkurë të fortë dhe të dëmtuar mbi duar, atëherë ajo është shenja e parë që tregon se ato kanë nevojë për një trajtim intensiv. Duke qenë se produktet kozmetike, kuruese për të tilla probleme janë mjaft të kushtueshme në qendrat farmaceutike, kemi menduar t’ju ofrojmë receta...