Këshilla

Prodhimet shtëpie për flokë të thatë

Prodhimet shtëpie për flokë të thatë
Flokët e thatë më së shpeshti janë të hollë, të thyeshëm, me maja që çahen dhe të dëmtuar. Prandaj, duhet që t’u kompensohet yndyra dhe lagështia. Përveç preparateve të shtrenjta, të gatshme, prodhime shumë të dobishme mund të përgatiten edhe në shtëpi. Shamponi i butë Në një filxhan me qumësht joyndyror, tundet një ve. Kur të bëhet shkumë, qitet në rrënjë të kafkës. Lihet 5 minuta, e pastaj shpëlahen... 

Per nje nje lekure te hidratuar

Per nje nje lekure te hidratuar
Kemi folur shpesh per te mirat qe fitojme nga vajrat per trupin, hidratues, zbutes, aromatik, jane me te vertet nje mrekulli per lekuren, vajrat mund te perdoren edhe ne uje, ne vaske, duke e transformuar momentet e banjos ne momente relaksi dhe perkedheljesh. Ne treg mund te gjeni nje game te gjere te vajrave, te cilet variojne nga ato esencial, per ti perdorur ne doza te vogla sepse jane te perqendruar deri tek ato vegjetale, apo me agrume etj.  Read More →

Efektet e briskut tek femrat

Efektet e briskut tek femrat
Depilimi është metoda më e përdorur për femrat për heqjen e qimeve por brisku i rrojës ka disa veti për të cilat duhet përdorur nga ndonjëherë. Rroja e freskët këmbëve të lëmuara u jep efekt të posaçëm.  Read More →

Maska e bere vete me banane

Maska e bere vete me banane
Le te kthehemi per te folur per maskat e fytyres te bera vete. Nese edhe ju jeni duke u perballur me nje lekure vecanerisht te thate, por nuk doni te shpenzoni para per te blere kremra te gatshem, atehere kjo eshte padyshim maska per fytyre qe ben per rastin tuaj.  Read More →

Arma kundër rrudhave dhe celulitit

Arma kundër rrudhave dhe celulitit
Kafja ka shumë përbërës të dobishëm, sikur që janë thartirat organike, yndyrat, alkaloidët, kaliumi, magnezi dhe hekuri. Yndyra e kafes është e pasur me thartirën linoleike, e cila është një antioksidues i fuqishëm, ka efekt antikancerogjen dhe stimulon sistemin imunitar. Në të njëjtën kohë, ajo pengon edhe plakjen e lëkurës dhe ka veti antiinflamatore.  Read More →

8 ushqimet me te mira per te pasur nje lekure te bukur

8 ushqimet me te mira per te pasur nje lekure te bukur
Ndotja e mjedisit, stresi e me pas i ftohti e acarojne lekuren tone. Ja disa ushqime te cilat na ndihmojne te kemi nje lekure sa me te bukur. Brokoli Brokoli duhet te përdorur sa me shume. Fale vitaminës A dhe perberesve B, C, E dhe K ai i jep lëkurës shkëlqim dhe rigjeneron pjesen e dëmtuar te saj. Këshillohet te konsumohet e ziere ne mënyrë qe te mos humbe vlerat.  Read More →

Sapune dhe detergjente

Sapune dhe detergjente
Te pastrosh lekuren, ta lani dhe ta beni ate te shkelqeje nga drita dhe nga shendeti, eshte nje nder deshirat me te medha te cdo femre qe ka deshire te ndjehet ne forme. Ashtu si per ushqimin dhe per kozmetik ekziston nje dileme nese produktet duhet te jene bio apo jo? Nese produktet kozmetike biologjike mund te ushqejne me mire  lekuren etj. Produktet biologjike ofrojne me shume avantazhe ne krahasim me laresit te cilet mund te jene irritues per... 

Zgjidhja për puçrrat në fytyrë!

Zgjidhja për puçrrat në fytyrë!
Nëse vuani nga aknet, ka disa lajme të mira për ju. Janë disa këshilla që ju mund ti ndiqni nga shtëpia për ti luftuar ato. -Gjëja e parë që duhet të keni kujdes është ajo që ju hani, se çfarë pini dhe nëse ju flini mjaftueshën në mbrëmje.Duhet të keni kujdes se çfarë pini, nuk duhet të pini lëngje që përmbajnë kafeinë si, sida, kafeja dhe çai jeshil ka gjasa ta përkeqësojë situatën. -Pini shumë ujë që trupi juaj... 

Cindy Crawford ushqen lëkurën me qumësht dhe ujë mineral

Cindy Crawford ushqen lëkurën me qumësht dhe ujë mineral
Modelja 42-vjeçare, nënë e dy fëmijëve, tregon se lëkurën e saj e mban të shëndoshë dhe të shndritshme duke e spërkatur fytyrën me përzierje të qumështit me yndyrë dhe ujit mineral. Ajo thotë se kjo bën që lëkura e fytyrës së saj gjatë gjithë ditës të duket e freskët. Cindy ka edhe një tjetër fshehtësi, e cila është larg mundësive tona. Ajo shkon te një kirurg plastik në Paris, i cili i injekton vitamina në lëkurën... 

Cilët janë shkaktarët e zbokthit

Cilët janë shkaktarët e zbokthit
Janë të shumtë ata pacientë të cilët mund të kenë një flok të dëmtuar i cili përveçse mund të mbartë shumë yndyrë krijon dhe ciflat e bardha që cilësohen si zbokth. Pjesa më e madhe e pacientëve që vuajnë nga ky element, mund të kenë kaluar situata stresuese. Por në të shumtën e rasteve edhe ndërrimi i shpeshtë i shampove mund të çojë në krijimin e zbokthit.  Read More →