Këshilla

Spinaqi, rrepa dhe speci mbrojnë lëkurën

Spinaqi, rrepa dhe speci mbrojnë lëkurën
Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të thjeshtë për të përmirësuar pamjen tuaj, ndoshta zgjidhja qëndron në frigoriferin tuaj apo në tregun pranë jush. Pra, zgjidhja qëndron në perime, që janë plot me vitamina, minerale dhe fibra. – Spinaqi: A i keni sytë e lodhur apo të kuq dhe me qeska të errëta? Pasuroni menynë tuaj të përditshme me një porcion të spinaqit dhe ju do të shihni ndryshimin. Në fakt, të gjitha perimet... 

Valë të flokëve pa tharëse dhe hekur

Valë të flokëve pa tharëse dhe hekur
Floktari i famshëm Harry Josh (i cili kujdeset për flokët e modeleve të Victoria’s Secret’, dhe floktarja Jen Atkin ( e cila kujdeset për flokët e motrave Kardashian) kanë bashkuar forcat për ta zbuluar sekretin e valëve të flokëve, për të cilat nuk keni nevojë për tharëse dhe hekur për flokë. 1. Kripa + shkuma Pas plazhit, e aplikoni sprejin për flokë në lëkurë të kokës dhe e shpërndani shkumën në tërë sipërfaqen... 

Vaji i ullirit dhe vitamina E kundër rrudhave rreth syve

Vaji i ullirit dhe vitamina E kundër rrudhave rreth syve
Nëse jeni duke e kërkuar një zgjidhje për rrudhat rreth syve, atëherë mund ta bëni këtë preparat natyral vajor. Krejt për çfarë keni neve janë vaji i ullirit dhe vitamina E, ndërsa përgatitet shumë thjeshtë. Vaji i ullirit është përdorur shumë kohë më parë për lëkurë të bukur e të shkëlqyer. Duke filluar nga koha e Egjiptit të lashtë, femrat e përdorin këtë produkt për ta përmirësuar bukurinë e lëkurës në... 

Mënyra koreane për një lëkurë perfekte

Mënyra koreane për një lëkurë perfekte
A nuk është kjo ajo që duam të gjithë? Falini fytyrës tuaj një masazh Me mollëzat e gishtave të mëdhenj, ushtroni presion të lehtë në cepin ku vetullat bashkohen me hundën për 3 sekonda. Kjo ndihmon në rifreskimin e lëkurës përreth syve. Për zonën e mollëzave, bëjini duart grusht dhe ushtroni me nyjet e gishtave presion të lehtë në pjesën e faqeve, nën mollëza. Bëni një ‘gjysmë-banjë’ “Ban-shin-yoks” konsiston... 

Pastrimi i fytyres në dush a është i mjaftueshëm?

Pastrimi i fytyres në dush a është i mjaftueshëm?
Pyetja se nëse fytyra pastrohet më mirë në dush tani ka një përgjigje nga ekspertët e dermatologjisë. Ekspertët thonë se larja e fytyrës në dush është definitivisht më e mirë se sa vetëm larja e fytyrës. “Dushi është koha e duhur për një masazh të lehtë dhe pastrim të fytyrës,“ thonë ekspertët. Pastrimi i thellë i poreve përmes dushit bëhet më i lehtë dhe efektiv. Dushi vepron si një avullore gjigante e cila ndihmon... 

Si të parandaloni të çarat e lëkurës gjatë shtatzënisë

Si të parandaloni të çarat e lëkurës gjatë shtatzënisë
Parandalimi i të çarave të lëkurës në shtatzëni kërkon një qasje “brenda dhe jashtë” për rezultate optimale: Hapi i parë dhe themelor është krijimi i në ekuilibri në ushqyerja. Shtatzënat duhet të marrin zink të mjaftueshëm, vitaminë E, vitaminë C dhe yndyrna omega veçanërisht DHA, të cilët janë përbërësit kryesorë të lëkurës dhe do të kenë një efekt shumë pozitiv në elasticitetin e lëkurës. Një krem ushqyes... 

Maska për flokë të thatë dhe të ashpër

Maska për flokë të thatë dhe të ashpër
Kjo maskë e thjeshtë dhe shumë e domosdoshme, ndihmon që të riktheni flokëve shkëlqimin. Vera është stina gjatë së cilës flokët humbasin shkëlqimin e tyre për shkak të rrezeve të diellit. Uji me klor i pishinës, por edhe ai me kripë i detit i thajnë flokët dhe i bëjnë ata të ashpër. Megjithatë, kjo maskë ushqyese do të të ndihmojë shumë gjatë muajve të nxehtë për t’iu rikthyer flokëve shkëlqimin. Mjafton ta përdorësh... 

Sekreti i mosplakjes

Sekreti i mosplakjes
Për të qëndruar e re sa më gjatë, ju duhet ti ndiqni këto këshilla: Shmanguni nga nxehtësia Flokët e vajzërisë kanë shkëlqim dhe lëvizje mirëpo përdorimi i presës së rrafshët apo asaj për dredhime, tharëses së flokëve, mund të bëjnë flokët e juaja pa gjallëri dhe fillesat e sheshta.Bëni që dy ditë të javës mos të përdorni nxehtësi në flokët tuaj, lërini flokët të thahen nga ajri, thjeshtë lejoni që flokët... 

Glicerina e mirë për shëndet, bukuri edhe për shtëpi

Glicerina e mirë për shëndet, bukuri edhe për shtëpi
Vendosni glicerinë në lëkurë dhe për dhjetë ditë do t’i shihni rezultatet e hatashme. Thembrat do të marrin ngjyrën e bukur të butë, përderisa thonjtë shkëlqimin. Nëse në shtëpi e gjeni një shishe glicerinë, mos e hidhni, mund ta përdorni për shumëçka. Po ashtu, është shumë lehtë ta gjeni në treg. Përdorimi i saj është i gjerë, e po ashtu edhe në ndërtimin e veprave artistike. Glicerina mund t’ju ndihmojë në... 

Disa maska fytyre për tejkalimin e problemeve me lëkurën

Disa maska fytyre për tejkalimin e problemeve me lëkurën
Lëkura e irrituar shumë shpesh di të jetë një gjë me të vërtetë e tmerrshme dhe, me gjithë kujdesin e vazhdueshëm, është pothuajse e pamundur që lëkura të jetë gjithmonë në formën optimale. Vizitat në sallone të bukurisë, sidomos ato të shpeshta, mund të shndërrohen në një gjë të padëshirueshme për xhepin tuaj, andaj për t’i trajtuar problemet e lëkurës pa shpenzuar një mal me para ndiqni këshillat e mëposhtme,...