Këshilla

Rënia e flokëve një problem shqetësues

Rënia e flokëve një problem shqetësues
Rënia e flokëve është shndërruar në një problem shqetësues për shumë persona. Shpesh ne përdorim medikadente të ndryshme për ta eleminuar këtë problem, por para se të përdorim këto është e rëndësishme që ne të përdorim metoda të ndryshme natyrale që na vijnë në ndihmë të eleminimit të këtij shqetësimi. Disa këshilla që ju nevojiten për këtë janë; Trajtimi me vaj të nxehtë Për këtë trajtim përdorni vajin... 

Tri metoda për flokë me onde

Tri metoda për flokë me onde
Dëshironi t’i bësh flokë me onde vetë? Ju këshillojmë tre mënyra shumë efikase, pa pasur nevojë të shkoni tek floktari. Flokë me onde të bëra në shtëpi me shkumë flokësh 1. Mbas shampos, krihini mirë flokët për të eliminuar nyjet. 2. Aplikoni shkumë për flokët, mundësisht nga ato profesionalet që krijojnë volum. 3. Ndani tufa të vogla flokësh dhe rrotullojini derisa të bëhen kaçurrela. Kapini me një karficë mbi... 

Ilaçet natyrale që stimulojnë rritjen e flokëve

Ilaçet natyrale që stimulojnë rritjen e flokëve
Nxehtësia e tepërt, krehja e pakujdesshme dhe mungesa e trajtimit të rregullt ndikojnë që flokët të bëhen të brishtë, e si rrjedhojë të mos rriten me avaz normal. E, për ta stimuluar rritjen e flokëve, mund t’i provoni ilaçet natyrale, që jua kemi sjellë më poshtë, të cilat, përveçqë janë më të efektshme, ua kursejnë edhe një mal me para. 1. Lëngu i qepës Qepët përmbajnë sulfur, element ky shumë i rëndësishëm... 

Mask për trajtimin e flokëve të dredhuar

Mask për trajtimin e flokëve të dredhuar
Flokët kaçurrela dëshirohen nga shumë femra, mirëpo e njëjta gjë nuk vlen edhe për dredhat e padëshiruara të flokëve, që shfaqen herë pas here, duke ndikuar negativisht në vetëbesimin e femrave. E, për t’iu ndihmuar që të çliroheni nga problemet e tilla më poshtë jua kemi sjellë recetën e një serumi krejtësisht natyral, që ju ndihmon në trajtimin e këtij problemi. Përbërësit e nevojshëm: Vaji i kokosit (varësisht... 

Si të zbardhoni lëkurën me kos

Si të zbardhoni lëkurën me kos
Nëse lëkura juaj është shumë e errët dhe ju nuk pëlqeni këtë apo keni shenja të errëta në lëkurë ju mund të hapni pigmentin e lëkurës suaj. Mjafton që të lyeni fytyrën dhe trupin me kos çdo ditë, ta lini të qëndrojë kosin në trup mjaftueshëm deri sa të thahet pastaj shpërlani trupin me ujë të vakët. Pas trajtimit me kos lyeni lëkurën me losion zbardhues. Një tjetër mënyrë do të ishte larja e fytyrës dhe trupit... 

Si ta pastroni fytyren nga pluhurat

Si ta pastroni fytyren nga pluhurat
Kur ju pastroni lëkurën largoni nga fytyra pluhurat, papastërtinë dhe qelizat e vdekura që gjenden mbi lëkurë. Gjithashtu, është shumë e dëmshme që të flini me grim dhe pa e pastruar fytyrën. Ja se si të bëni një pastrim të mirë të lëkurës. Lani duart me sapun sepse hiqni pluhurin dhe bakteret. Përdorni ujë të pastër për të larë fytyrën, por mos mendoni që do mund të hiqni gjithë papastërtitë vetëm me ujë të... 

Me sodë bikarbonati nën sy, eliminoni gropat e syve

Me sodë bikarbonati nën sy, eliminoni gropat e syve
Receta të cilën po jua sjellim, do t’i eliminojë gropat e syve nga fytyra juaj.Lodhja, pagjumësia dhe problemet do të zhduken me një përdorim të sodë-bikarbonatit! Soda do të zhdukë gropat dhe qeskat nën sy, transmeton Telegrafi. Bëjeni tretjen: në një gotë me ujë të ngrohtë apo me çaj shtoni një lugë sodë bikarbonati dhe përzieni. Njomni losionin dhe lini 10-15 minuta në pjesën nën sy. Pastaj lajini, vini krem hidratimi... 

Pija që kthen flokët e thinjura në ngjyrën natyrale

Pija që kthen flokët e thinjura në ngjyrën natyrale
Kjo pije ka aftësinë për t’i kthyer flokët e thinjura në ngjyrën e tyre natyrale falë përbërësve të fuqishëm të cilët kanë përfitime të mrekullueshme shëndetësore Për më tepër, kjo pije është gjithashtu shumë e mirë për njerëzit të cilët kanë probleme me shikim. Përbërësit: 200g vaj farë liri 3 copa të vogla hudhër 1kg mjaltë 4 limonë Udhëzimet: Vendosni limonin dhe hudhrën në një mikser dhe përzieni mirë.... 

Terapi-shëruese me ujë të ftohtë

Terapi-shëruese me ujë të ftohtë
Nëse keni dyshime se nuk mund ta duroni dot ujin e ftohtë, këshillohuni më parë me mjekun tuaj. Për çdo trajtim me ujë të ftohtë, jeni të lutur të ndiqni rregullat e mëposhtme paralajmëruese: Mos përdorni kurrë ujë akull të ftohtë në asnjë lloj trajtimi Uji i ftohtë, sipas Alexa Fleckenstein, nënkupton ujë nga 13-20°C. Në dimër, kur uji i rubinetit është më i ftohtë, shkurtoni kohën e qëndrimit në të! Nëse jetoni... 

Krehri i “përhershëm” për flokë

Krehri i “përhershëm” për flokë
Zbuluesit e kanë krijuar një krehër të “përhershëm” i cili mund të pastrohet brenda disa sekondash. Me dizajnin si “labirint” që lëviz, ky krehër ndihmon të hiqen lehtë dhe shpejtë qimet e mbetura në të, transmeton Telegrafi. Sipas hulumtuesve, kjo bën që shfrytëzuesi të mos blejë më krehër tjetër, sepse pas krehjes vetëm heqë qimet.  Read More →