Këshilla

‘Scrub’ natyral me qitro dhe rozmarinë për celulit

‘Scrub’ natyral me qitro dhe rozmarinë për celulit
Një recetë e thjeshtë, me produkte shtëpie. Kur bëhet fjalë për celulitin, të gjitha mënyrat për ta luftuar janë të ndryshme, aq sa shumë kanë rrezikuar seriozisht edhe llogarinë bankare: vajra, kremra, masazhe dhe rezultati asgjë (është sezoni kur jemi me bikini dhe lëkura me celulit nuk është aspak e këndshme). Kjo është arsyeja pse duhet të kthehesh te scrub-i. Ky lloj pastrimi është një pastrim organik me një kombinim... 

Si të mbyllni poret e lëkurës

Si të mbyllni poret e lëkurës
Më poshtë po ju rekomandojme një maske shumë të mirë për mbylljen e poreve të mëdha: 1 e bardhë veze 1/2 (gjysmë) luge lëng limoni 1/4 domate (në madhësi të vogël) Përgatitja: Pasi të keni pastruar të gjitha farëzat e domates, grijeni hollë në rende. Në një tas rrihni të bardhën e vezës, derisa të formohet një shkumë e trashë, në vazhdim, shtoni lëngun e limonit (rriheni dhe pak akoma), dhe në fund shtoni domaten... 

Maske per rritjen e flokeve dhe rigjenerimin e tyre

Maske per rritjen e flokeve dhe rigjenerimin e tyre
Perberesit: Avogadro,mjalte ,vaj kokosi Pergatitja: merrni te gjith sasine e avogadros dhe perzjejeni me 2-3 luge kokos shtoni te njejten sasi me mjalte (sasia e perberesve varet nga gjatesia e flokut qe ju keni ) Perzjejeni perberjen deri ne homogjenizimin e plote te tij me pas perhapeni ne te gjithe gjatesine e flokeve tuaj .. Lereni kete maske per 60 min dhe shplajeni me pas me uje te vaket. Rezultatii floke te bute ,pa te djegura dhe mbi te gjitha... 

Regjenerues natyral për flokë

Regjenerues natyral për flokë
Regjeneruesi është një ndër preparatet që përdoren rregullisht, por këta dy janë krejtësisht natyralë dhe mund t’i bëni vetë Çaji i gjelbër Një ndër ilaçet më të mira natyrale i cili falë karakteristikave antioksiduese ofron mbrojtje të flokëve është çaji i gjelbër. Ai përmban edhe vitaminë E, e cila ka karakteristika qetësuese për lëkurën e kokës me të cilat e ngadalëson sekretimin e gjëndrave dhjamore të cilat... 

Qepët rrisin dy herë më shpejtë flokët

Qepët rrisin dy herë më shpejtë flokët
Një nga recetat më të mira për flokë të shëndetshme është ajo me qepë të kuqe, e cila është prezantuar edhe nga ekspertët e huaj. Qepët e kuqe janë të pasura me squfur, i cili është i rëndësishëm për prodhimin e kolagjenit, që i bën flokët të fuqishëm. Qepët e kuqe gjithashtu përmirësojnë qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës dhe vetitë e tyre anti-bakteriale sigurojnë që, inflamacioni të mbahet larg lëkurës. Si... 

Spinaqi, rrepa dhe speci mbrojnë lëkurën

Spinaqi, rrepa dhe speci mbrojnë lëkurën
Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të thjeshtë për të përmirësuar pamjen tuaj, ndoshta zgjidhja qëndron në frigoriferin tuaj apo në tregun pranë jush. Pra, zgjidhja qëndron në perime, që janë plot me vitamina, minerale dhe fibra. – Spinaqi: A i keni sytë e lodhur apo të kuq dhe me qeska të errëta? Pasuroni menynë tuaj të përditshme me një porcion të spinaqit dhe ju do të shihni ndryshimin. Në fakt, të gjitha perimet... 

Valë të flokëve pa tharëse dhe hekur

Valë të flokëve pa tharëse dhe hekur
Floktari i famshëm Harry Josh (i cili kujdeset për flokët e modeleve të Victoria’s Secret’, dhe floktarja Jen Atkin ( e cila kujdeset për flokët e motrave Kardashian) kanë bashkuar forcat për ta zbuluar sekretin e valëve të flokëve, për të cilat nuk keni nevojë për tharëse dhe hekur për flokë. 1. Kripa + shkuma Pas plazhit, e aplikoni sprejin për flokë në lëkurë të kokës dhe e shpërndani shkumën në tërë sipërfaqen... 

Vaji i ullirit dhe vitamina E kundër rrudhave rreth syve

Vaji i ullirit dhe vitamina E kundër rrudhave rreth syve
Nëse jeni duke e kërkuar një zgjidhje për rrudhat rreth syve, atëherë mund ta bëni këtë preparat natyral vajor. Krejt për çfarë keni neve janë vaji i ullirit dhe vitamina E, ndërsa përgatitet shumë thjeshtë. Vaji i ullirit është përdorur shumë kohë më parë për lëkurë të bukur e të shkëlqyer. Duke filluar nga koha e Egjiptit të lashtë, femrat e përdorin këtë produkt për ta përmirësuar bukurinë e lëkurës në... 

Mënyra koreane për një lëkurë perfekte

Mënyra koreane për një lëkurë perfekte
A nuk është kjo ajo që duam të gjithë? Falini fytyrës tuaj një masazh Me mollëzat e gishtave të mëdhenj, ushtroni presion të lehtë në cepin ku vetullat bashkohen me hundën për 3 sekonda. Kjo ndihmon në rifreskimin e lëkurës përreth syve. Për zonën e mollëzave, bëjini duart grusht dhe ushtroni me nyjet e gishtave presion të lehtë në pjesën e faqeve, nën mollëza. Bëni një ‘gjysmë-banjë’ “Ban-shin-yoks” konsiston... 

Pastrimi i fytyres në dush a është i mjaftueshëm?

Pastrimi i fytyres në dush a është i mjaftueshëm?
Pyetja se nëse fytyra pastrohet më mirë në dush tani ka një përgjigje nga ekspertët e dermatologjisë. Ekspertët thonë se larja e fytyrës në dush është definitivisht më e mirë se sa vetëm larja e fytyrës. “Dushi është koha e duhur për një masazh të lehtë dhe pastrim të fytyrës,“ thonë ekspertët. Pastrimi i thellë i poreve përmes dushit bëhet më i lehtë dhe efektiv. Dushi vepron si një avullore gjigante e cila ndihmon...