Këshilla

Maske për fytyrë me akne

Maske për fytyrë me akne
Kjo maskë do t’ju ndihmojë që të reduktoni yndyrën e tepërt nga fytyra dhe asgjësoni aknet. Luleshtrydhet përmbajnë oksid salicili i cili është i mirë për reduktimin e puçrrave në fytyrë ndërsa lëngu i limonit ndihmon për të shtrënguar poret dhe për të hequr lëkurën e vdekur. Kosi dhe mjalti kanë antibiotik. 1/4 e filxhanit luleshtrydhe të shtypura 2 lugë lëng limoni 1 lugë gjelle kos 1 lugë gjelle mjaltë Bashkoni... 

Ushqimi, parandalues i thinjave

Ushqimi, parandalues i thinjave
Flokët e shëndetshëm kërkojnë një kujdes dhe trajtim të veçantë. Në një mënyrë apo në një tjetër të gjithë do të bëhemi pjesë e flokkëve të thinjur por është e rëndësishme që të përpiqemi ta mbajmë sa më larg këtë fenomen. Ushqimet janë mënyra më e mmirë që na ndihmojnë të kujdesemi për këtë shqetësim. Disa nga ushqimet që njihen si parandaluesit e thinjave janë; Perime jeshile, janë shumë të pasura... 

Pija ideale për një fytyrë të shkëlqeshme

Pija ideale për një fytyrë të shkëlqeshme
Për të pasur një organizëm sa më të shëndetshëm është e rëndëishme që ju të përdorni një pije të rëndësishme të përbërë prej katër përbërësish kryesorë e cila do ju ndihmojë të keni përfitime sa më të mëdha. Përbërësit që ju duhen për një organizëm të shëndetshëm janë; Mentja Efekti i saj freskues mund t’ju ndihmojë në zbutjen e skuqjes së fytyrës dhe uljen e temperaturës së trupit. Aromaterapia... 

Maskë me çokollate për shkëlqim rinor

Maskë me çokollate për shkëlqim rinor
Edhepse shumica prej jush pëlqejnë shumë për të ngrënë çokollatën dhe nuk mund ta imagjinojnë një ditë të vetme pa këtë ëmbëlsirë të shijshme, madje përpiqen ta aplikojnë edhe si përbërës kryesor pë maskë fytyre. Maska prej çokollate ndihmon lëkurën tuaj të duket e shëndetshme dhe e ndritshme. Maskë prej çokollate Ushqeni lëkurën tuaj me materie ushqyese nga çokollata që të merrni shkëlqim rinor. Kafeina stimulon... 

Ja kura për këmbë sa më të bukur

Ja kura për këmbë sa më të bukur
Pranvera është koha kur fillojmë të interesohemi më shumë për këmbët tona, pasi fillojnë të vishen sandalet e hapura dhe dëshirojmë që këmbët tona të duken sa më të bukura e të kuruara. Më poshtë po ju sjellim disa këshilla të vyera për të arritur të bëni vet pediker në kushtet e shtëpisë. Futini këmbët në ujë me sapun Para se të filloni me pastrimin e thellë të këmbëve duhet t’i lani ato për rreth 10-20... 

Depilimi me miell më i shëndetshme

Depilimi me miell më i shëndetshme
Me ndihmën e miellit të thjeshtë të bardhë ose miell misri, në mënyrën më efikase mund të hiqni qimet e vogla nga fytyra. Heqja e qimeve nga fytyra Mënyra e parë Përzieni një filxhan miell (mundësisht miell leblebije), gjysmë luge çaji shafran të Indisë, dhe disa pika qumështi (e mjaftueshme sa të forcohet masa apo përzierja). Aplikoni atë rreth qimeve në fytyrë, gjegjësiht në drejtim të rritjes së tyre dhe lëreni që... 

Si ti trajtojmë flluskat e këmbëve?

Si ti trajtojmë flluskat e këmbëve?
Përveç ngjyrave të mrekullueshme, sandalet dhe këpucet verore kanë një minus të madh: flluskat që formohen në shputat e këmbëve. Kur temperaturat rriten, këmbët bymehen dhe djersijnë, gjë që shkakton fërkim kundër këpucëve dhe krijohen qeskat e dhimbshme të mbushura me lëng. Flluskat formohen si rezultat i shëtitjeve të gjata dhe të mundimshme, veçanërisht nëse kemi veshur këpucë shumë të ngushta dhe pa çorape. Kjo... 

Si të ndalojmë rënien e flokëve në mënyrë natyrale

Si të ndalojmë rënien e flokëve në mënyrë natyrale
A po ju bien flokët aq shumë sa frikësoheni se së shpejti do të bëheni tullace? Ju duhet ë filloni të trajtoni rënien e flokëve para se të jetë shumë vonë. Këto janë disa këshilla: Hani ushqime të pasura me glutamine si: spinaq, ve, mish peshk etj. Pini shumë ujë Mos hani ushqim të shpejtë dhe më shumë yndyrë Mos ndiqni asnjë dietë strikte, hani ushqim të shëndetshëm që të mani peshën në kontroll dhe përmirësoni... 

Lëngu i qepës se kuqe për flokë të shëndetshëm

Lëngu i qepës se kuqe për flokë të shëndetshëm
Lëngu i qepës se kuqe është i mahnitshem për flokët tuaj dhe për shumë të famshëm ajo është një nga përbërësit më të mirë kur është fjala për përmirësimin e cilësisë së flokëve. Studimet kanë treguar se qepa e kuqe parandalon humbjen e flokëve në 87% të rasteve. Flokët tuaj do të duken më tërheqëse brenda një muaji. Dermatologjistet kanë konfirmuar se ajo nuk shkakton efekte anësore. Qepet e kuqe jane ngarkuar... 

A duhet larë flokët çdo ditë?

A duhet larë flokët çdo ditë?
Nuk ka një ligj që të thotë që floku duhet larë çdo ditë, ose jo. Shampoja në vetvete është një pastrues dhe ushqyes dhe është e nevojshme të përdoret. Shumë njerëz faktin që e lajnë kokën çdo ditë e kanë obsesion. Por duhet pasur parasysh, në rastin kur koka lahet përditë duhet të përdoret sa më pak shampo dhe gjithashtu asnjëherë nuk duhet të harrojmë që pas shampos të vendosim balsam, i cili duhet të jetë i...