Këshilla

Disa këshilla për ripërtëriten e flokëve pas një dite të gjatë plazhi

Disa këshilla për ripërtëriten e flokëve pas një dite të gjatë plazhi
Nëse e keni kaluar një ditë të bukur në plazh dhe tani jeni duke kërkuar për mënyrat e ripërtëritjes së flokëve tuaj, atëherë nuk keni pse të kërkoni më gjatë, pasi që ne më poshtë i kemi renditur mënyrat më të lehta për ripërtëritjen e flokëve që janë dëmtuar nga uji i njelmët apo edhe rrezet e forta të diellit 1. Balsami për flokë Trajtimi i flokëve me balsam është mënyra më e mirë për ripërtëritjen e... 

Botoksi natyral kundër rrudhave

Botoksi natyral kundër rrudhave
Qëndrimi juaj karshi jetës ndikon edhe çfarë fytyre do të keni. Këto maska që jua paraqesim më poshtë duhet t’i vëni dy herë në javë Maska kundër rrudhave -1 lugë magmë të gjelbër në pluhur -1 lugë alga spirulinë në pluhur -1 lugë mbeturina të mjaltit që është përdorur si ushqim për larvat -2 lugë xhel aloe vera. Përzieni të gjithë përbërësit, derisa nuk fitoni një masë të trashë dhe e vendosni në fytyrë,... 

Ngjyra e lëkurës paralajmëron për problemet shëndetësore

Ngjyra e lëkurës paralajmëron për problemet shëndetësore
Lëkura kërkon mirëmbajtje nga jashtë dhe brenda dhe shumë shpejt jep shenjat e mirëmbajtjes apo trajtimit jo të mirë. Përveç ngjyrave natyrale, ka edhe ngjyra tjera të pazakonshme që mund të paraqiten për shkak të sëmundjeve fizike. Këto ngjyra mund të paraqiten në flokë, sy, buzë dhe thonjtë. Lëkura normale dhe e shëndoshë është e pastër, e njëtrajtshme, lehtë e shndritshme. Nëse është ndryshe, do të thotë që... 

Disa këshilla për një nxirje perfekte

Disa këshilla për një nxirje perfekte
Të gjithë në stinën e nxehtë të verës duam një trup të nxirë, sepse ajo e bën lëkurën më kompakte dhe më të bukur, madje fsheh edhe disa defekte që na shqetësojnë. Në të njëjtën kohë ne nuk duhet të harrojmë se rrezet e diellit mund të jenë edhe të rrezikshëm, sidomos nëse ekspozohemi pa asnjë mbrojtje pasi mund të kemi probleme të rënda në lëkurë. Duke mos lënë mënjanë kujdesin për lëkurën më poshtë... 

Rregulla për trajtimin e flokëve të yndyrshme

Rregulla për trajtimin e flokëve të yndyrshme
Përvec shamposë, regjeneratorit dhe shkumës për volum, flokun e yndyrshëm mund ta trajtoni edhe me një maskë të vecantë, por lajm i mirë është se të gjitha gjërat e nevojshme me siguri i keni në kuzhinën tuaj! Lexojini këshillat e ekspertëve për trajtimin e flokëve të yndyrshme.  Read More →

Botoksi për flokë

Botoksi për flokë
Sot femrat e kanë shumë të vështirë ta mbajnë një stil të mirë flokësh, sidomos kur flasim për volum. Nëse rregullisht shkoni në palestër – puna vështirësohet për tri herë. Pas secilit ushtrim flokët ose dalin nga imagjinata juaj ose ju ngjiten për kokë dhe e vetmja zgjidhje është dushi. Mirëpo, kemi kuptuar për një fshehtësi për një stil të flokëve që do t’ju ndihmojë: botoks për flokë! Sikurse që e dimë,... 

Ja si te hiqni lodhjen nga fytyra me miell misri!

Ja si te hiqni lodhjen nga fytyra me miell misri!
Pas qëndrimit gjithëditor në zyrë dhe në ambient të mbyllur, fytyrës suaj i nevojitet një tretman intensiv në mënyrë që të kthjellet dhe të zhduken shenjat e lodhjes. Për shërim të shpejtë, përdorni piling natyral për fytyrë. Përziejini dy lugë të miellit të misrit me të bardhët e një veze. E vendosni në fytyrë dhe e lini të veprojë për 15 minuta. Më pas këtë maskë e shpëlani me ujë të ngrohtë, derisa fytyrës... 

Disa këshilla për vetë-rrezitjet të fytyrës suaj

Disa këshilla për vetë-rrezitjet të fytyrës suaj
Këtë verë, mundohuni ti kushtoni rëndësi fytyrës suaj Përgatitni lëkurën tuaj me eksfoliant që të hiqni qafe qelizat e vdekura, pastaj hidratojeni atë në mënyrë që edhe nxierja apo rrezatimi i lëkurës të bëhet normalisht dhe në mënyrë të barabartë. Përdorni produkte të dizajnuara posaçërisht për llojin e fytyrës tuaj (ose të paktën, për trupin dhe fytyrën). Këto produkte kanë tendencë të jenë të butë në lëkurën... 

Maska për mënjanim të lëkurës së trashë të këmbëve

Maska për mënjanim të lëkurës së trashë të këmbëve
Nëse lëkura e këmbëve nuk trajtohet në mënyrë të duhur, gjasat janë të mëdha që tani keni probleme, të cilat guri i thjeshtë për thembra nuk mund t’i zgjidhë ato. Për fat të mirë, ekzistojnë preparate shtëpiake të cilat mund t’ju ndihmojnë që të keni këmbë të buta dhe atë shumë më lirë sesa preparatet e shtrenjta kozmetike.  Read More →

Keshilla per te pasur kembe te shendetshme dhe te bukura estetikisht

Keshilla per te pasur kembe te shendetshme dhe te bukura estetikisht
Venat e zgjeruara ne siperfaqen e lekures shkaktojne dhembje dhe cenojne estetiken fizike. Shenjat e shfaqjes se tyre, menyrat e parandalimit dhe mjekimi perkates me barna, si dhe mjekimi bimor,venat varikoze jane vena te zgjeruara te cilat i shohim te shfaqen ne lekure. Ato jane me ngjyre te kalter, te fryra dhe te perdredhura. Nese nuk mjekohen ne kohen e duhur, shkojne drejt perkeqesimit. Ne kembe ka dy lloje venash: venat siperfaqesore dhe ato...