Posts tagged with "dieta"

Dieta me bazë peshku

Dieta me bazë peshku
Numri i personave që pëlqejnë peshkun po rritet nga dita në ditë dhe ky është një element kërcënues për të gjitha produktet e mishit. Edhe mjekët rekomandojnë të gjitha produktet e peshkut duke thënë se janë shumë të nevojshme në dietën ushqimore të secilit prej nesh.  Read More →

Dieta e deshtuar? Ja pse kilet kthehen perseri?

Dieta e deshtuar? Ja pse kilet kthehen perseri?
Secili prej nesh ka provuar te humbase disa kile me ane te nje diete te caktuar, sikurse heret e vone shtimi ne peshe mund te rikthehet serish. Tashme eshte gjendur arsyeja e pyetjes sone te perdithsme, pse ndodh kjo? Behet fjale per nje sindrome e cila zhvillohet pas dietes, nje mekanizem mbrojtes i koordinuar mes hormoneve dhe metabolizmit, te cilat na drejtojne te shtojme ne peshe.  Read More →

Si ndikon dieta në trup dhe mendje?

Si ndikon dieta në trup dhe mendje?
Me siguri se deri më tani keni qenë në dietë, jini larguar nga ushqimi i preferuar, keni humbur kilogramët, e i keni kthyer përsëri…Por, a e keni pyetur veten tuaj ndonjëherë se çfarë ndodh me trupin tuaj kur ndryshoni regjimin e ushqimit tuaj?  - Secila dietë ndikon në trup dhe psikikë, prandaj qasuni me kujdes. Për ta arritur qëllimin, paraprakisht keni nevojë për përgatitje mendore dhe vendim paraprak për ta ndryshuar mënyrën... 

Dieta 33 ditëshe

Dieta 33 ditëshe
Dietë e lehtë dhe efikase. Meny e thjeshtë, të cilën mund ta praktikoni 33 ditë. Çdo ditë hani vetëm atë që është dhënë më poshtë. Në këtë propozim, parashihet ushqim për njëmbëdhjetë ditë, pas përfundimit është e nevojshme ta përsëritni edhe dy herë, kështu që dieta do të zgjasë një muaj. Për një rezultat më të mirë hani deri në orën gjashtë.  Read More →

8 gabimet qe mund te na prishin dieten

8 gabimet qe mund te na prishin dieten
Te ndjekësh një diete është mire, por duhet pasur kujdes qe te mos marrim kilogramë me vone. Për te shmangur surprizat e këqija, ja 8 gabimet qe duhet t’i shmangim. Nuk hamë aq sa duhet Dëgjojmë shpesh te flitet për dieta hipokalorike. E mira është te mos arrihet marrja e kalorive qe i duhen trupit çdo dite ( rreth 1800 për femrat). Ajo qe harrojmë pothuajse gjithmonë është se duke mos ngrënë humbim edhe masën muskulore. Nga... 

Respektojeni orarin dhe humbni peshë

Respektojeni orarin dhe humbni peshë
Respektoni orarin: Kafjalli: 8:00h – 10:00h Zamra: 9:30h – 10:30h Dreka: 12:30h – 14:30h Zamra: 16:00h – 17:30h Darka: 19:00h – 21:00h.   Menyja për shtatë ditë:  Read More →

Dietë me bostan

Dietë me bostan
Bostani është i mrekullueshëm për dietë, meqë përmban 90% ujë. Përpos që do të futni sasi të mjaftueshme të ujit në organizëm, duke ngrënë bostan do të merrni edhe sasi të konsiderueshme të vitaminave dhe mineraleve. Kjo dietë është e mrekullueshme për pastrimin e organizmit nga substancat e dëmshme.  Read More →

10 keshilla ne ndihme te dietes

10 keshilla ne ndihme te dietes
E rendesishme eshte qe ajo te nise me “kembe te mbare”. Ne ndihme te saj po ju japim 10 keshilla te cilat eshte mire t’i mbani parasysh. Respektimi i tyre do te jete nje ndihme e mire per arritjen e qellimit final. 1. Per fillimin e nje diete zgjidh momentin e duhur. Dieta nuk parashikon impenjime te pe evitueshme qe ne nje fare menyre mund ta prishin ate.  Read More →

Si të bini tri kilogram për dy ditë

Si të bini tri kilogram për dy ditë
Dieta që e mbuloi botën, të cilën ju do të mund ta praktikoni. Daton që prej vitit 1967. Të dhënat më të rëndësishme që duhet t’i zbatoni është se kjo dietë bëhet në afat prej dy ditësh dhe kurrsesi nuk guxoni ta bëni në vazhdimësi. Nëse i përcillni rregullat që janë të shkruara më poshtë mund të humbni dy deri tri kile. Mëngjesin, drekën dhe darkën që ua propozojmë duhet t’i hani dhe vlejnë për dy ditë... 

Dieta pa qene i uritur per te rene nga kilet e teperta

Dieta pa qene i uritur per te rene nga kilet e teperta
Kur jeni te uritur ju pakesohet energjia, e keni te veshtire te perqendroheni dhe sjelljet tuaja mund te ndryshojne per keq. Uebsajti Ehow thekson se te mos jesh i uritur nuk do te thote vetem ngopje fizike, krahas kesaj eshte dhe ndjenja e kenaqesise. Kjo gjendje kerkon qe krahas pirjes se shpeshte te ujit te konsumohen ushqime ne sasine e duhur. Hani 6-8 here ne dite. Kur hani shpesh oreksi nuk do t’ju shtohet sepse stomakun e keni vazhdimisht...